AKCIE

Fondy

Akcie v teorii

Akcie v praxi

Nástroje

Burzy a indexy

count
Miras.cz - Akcie - Nástroje investora - Dow Theory

Dowova teorie

Podle Dowových poznámek v “The Wall Street Journal” několik analytiků odvodilo jeho teorii. Tuto teorii tedy nevytvořil Ch. Dow sám, ale pouze zpracovával své studie, na jejichž základě ostatní usoudili, že jde o přesvědčivou teorii. Teorie byla vykládána různě, ale její podstata je přibližně následující:

Sleduje tři základní pohyby křivky:

Podle teorie musí indexy Industrial Average a Railroad Average navzájem potvrdit směr průběhu, aby se jednalo o spolehlivý tržní signál směru.

V případě, že se křivka během několika týdnů a déle pohybuje v omezeném rozpětí přibližně 5%, byla podle teorie stanovena linie a začíná akumulace nebo distribuce. Když oba indexy prolomí tuto linii směrem nahoru, značí to podle teorie začátek nakupování a ceny akcií by měly růst. Naopak prolomí-li oba indexu tuto linii směrem dolů, nastává čas prodejů a ceny by měly klesat. V případě, že danou linii protne pouze jeden z indexů, je podle teorie tento pohyb nepřesvědčivý.

Objemům obchodů v teorii:

Aktivní tituly s velkou tržní kapitalizací obvykle korelují s pohybem indexů. Ovšem výkon jednotlivých titulů se může lišit od výkonu indexu vzhledem ke specifickým událostem, které ovlivňují ten který titul.

V pozadí teorie stojí skutečnost, že průmysl a doprava na sobě nejsou vzájemně závislí. Nicméně, aby se mohly dostat průmyslové výrobky na trh, potřebují k tomu dopravu, a tak, když se daří průmyslu, daří se i dopravě. V případě, kdy se jednomu sektoru daří podstatně lépe než druhému, nastává nesoulad. Pokud zaostávající sektor svou ztrátu delší dobu nedorovná, lze očekávat na trhu výrazný obrat.

Pro potvrzení změny směru není potřeba, aby oba indexy protnuly linii zároveň, ovšem druhý index by následovat dříve, než se první index znovu vrátí do pásma.

Doweova teorie také říká, že by se měly používat pouze konečné denní ceny, protože ty reflektují cenovou hladinu, která informuje investory o jejich pozici přes noc.

Býčí (rostoucí) trh
1) První fáze býčího trhu je akumulace. Ta nastává , když jsou ceny akcií nízko a finanční zprávy nevypadají dobře. Nicméně prozíraví investoři využívají této fáze a výhodně nakupují akcie.
2) Druhá fáze býčího trhu je charakteristická zvýšenou aktivitou, rostoucími cenami a lepšími finančními zprávami.

Medvědí (klesající) trh
1) První fáze medvědího trhu je distribuce. V této fázi prozíraví investoři využívají neinformovanosti ostatních, kteří mají zájem koupit akcie, a začnou jim tyto akcie prodávat. Následuje přesycení trhu a ceny klesají. Šance na realizaci vysokých zisků se snižuje.
2) Druhá fáze medvědího trhu je charakteristická panickým prodejem. Ceny klesají a investoři se snaží vystoupit z pozic.
3) Třetí fáze je charakteristická dalším oslabováním a erozí cen. Tituly nižší kvality snižují zisky z předešlých býčích trhů. Objevuje se velké množství pro trh negativních zpráv.

Zdroj: www.investice.cz