CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

IRSKO 2008

- 1 -   Letiště - Tara - Trim - Newgrange - Dundalk
- 2 -   Carlingford - Slieve Croob - Belfast - Glenariff
- 3 -   Fair Head - Giant´s Causeway - Derry/Londonderry
- 4 -   Donegal - Carrowmore - Moher - Burren
- 5 -   Killarney - Mt.Carrantuohill - Dingli - Rock of Cashel
- 6 -   Glendalough - Dublin
- X -   tisková verze (pdf, 9 str, 471 kB)


Letní cestovní runda vedla tentokráte na Smaragdový ostrov, známým též pod jménem Irsko (je rozlohou 84 tisíc km2 třetím největším ostrovem Evropy). Ještě jsem tu nebyl, což na zemi plnou starých baráků, úžasných zřícenin uprostřed zelených luk, megalitických staveb a plnou panoramat je pěkná ostuda. Kor když je to za rohem a při troše štěstí se seženou letenky za pár babek. A přitom to na planlist bylo zařazeno poprvé před rokem.

Problémů má však Irsko taky pár. Jednak o počasí nebyly nejlepší představy, takže nějaké dlouhé túry se stanem by nemusely být to pravé, přespání v dražších hotelích nebo ikslůžkových noclehárnách za nemnoho méně taky zrovna není nic extra pro šrajtofli i čas, většina hotspotů je někde v pustinách a hromadnější doprava je mizerná a drahá. Takže naprostá volnost v podobě zapůjčení auta na většinu cesty je ideální, zajet si kam člověk chce, před deštěm taky lepší než větve smrků, které jsou notabene nejblíže někde v Norsku, škudlit gramy v batohu není třeba, v supermarketech se to může bez váhových obav pořádně rozparádit a spaní v autě taky není zásadní problém.

Vyklubala se z toho naprostá pohoda strávená za volantem, a to včetně většiny nocí v pustých končinách. Celkem 12 dní, z toho 10 za volantem půjčeného auta, kterým se projel ostrov hlavně po severní a jihozápadní části. Něco holt zůstalo na příště. Zbývající dva dny se zůstalo v Dublinu. S lidmi byla ještě větši potíž než jindy, páč Irsko zrovna moc nelákalo. Naštěstí poslední spolucestovatelská oběť z Makedonie se kupodivu otrávit nedala, takže to bylo opět na Davidovi.

Celkem to vyšlo asi na 10 tisíc. Skoro půl roku před odjezdem jsme koupili letenky s RyanAirem (letenka 398 Kč + nejrůznější poplatky 2100 Kč), měsíc předem se rezervovalo auto u Hertzu (180 €/10 dní + SuperCDW na snížení spoluúčasti 100€, třída economy, přes web ryanair.com to vychází významně levněji než na hertz.com). Přes hostelworld.com se pak 3 týdny předem objednal hostel v Dublinu. A poslední nákup před cestou byl český lonely planet Irsko a tatranky.

Trasa

17 - 29. červenec 2008
(Irsko) Tara Hill - Trim - Newgrange - Knowh - Dundalk - (Severní Irsko) Newry - Belfast - Glenariff - Giants Causeway - Londonderry - (Irsko) Donegal - Cliffs of Moher - Burren - Killarney - Mount Carrantuohill - Dingli - Cashel - Killkenny - Glendalough - Dublin