CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Zakarpatská Ukrajina

Zakarpatská Ukrajina 2005

- 1 -   Příprava cesty
- 2 -   Užhorod
- 3 -   Chust
- 4 -   Solotvina
- 5 -   Rachiv - Jasiňa
- 6 -   Výstup na Hoverlu
- 7 -   Hoverla - Turkul
- 8 -   Finito


Původním iniciátorem této cesty jsem kupodivu nebyl já. Ukrajina byla odjakživa snem mého spolucestujícího Kamila (to má někdo ale sny, co?). V minulosti o ní vždycky špital, že co kdyby... (Pod vlivem této cesty se z něj postupně stal beznadějný ukrajinolog a informace a fotky z dalších svých cest publikuje na svém webu ukrajina-foto.estranky.cz.) Bohužel Ukrajina v obavě, že by jí snad mohly zavalit tisícovky bývalých kolonizátorů a utrácet tam svojí tvrdou měnu, zavedla docela přísná víza (jednak cenou a hlavně byrokracií). Letos se konečně ledy pohnuly a Ukrajina dočasně přes letní období zrušila vízovou povinnost (dnes jsou již víza zrušeny natrvalo).

Takže jsme se koncem června narychlo domluvili. V půli července jsme měli vyrazit na Košice a dál se přesouvat po Podkarpatské Rusi s cílem vymést nejvýchodnější končiny bývalého Československa a stanout na nejvyšší hoře Ukrajiny Hoverle (2061 m). Maximalisická varianta by mohla pokračovat na sever přes Ivanofrankovsk do Lvova, s případnou zajížďkou do Kyjeva. Z Lvova jsme se chtěli vrátit přes Polsko a juknout do Krakova a Osvětimi. Trošku pesimističtější varianta počítala s tím, že se dostaneme do Užhorodu, tam nás oloupěj a zmlátěj a my půjdeme dom.

Nakonec to byla příjemná 10-denní cesta, která vyšla na 3 tisíce korun (z toho 1700 stál týden na Ukrajině). Od hranic bývalého Československa jsme se nevzdálili dál než 500 metrů, takže těch sedm ukrajinských dní jsme strávili jen na Zakarpatsku. Jinak ale bylo vše - města i horské vesničky, dřevěné kostelíky i stalinská architektura, koupání v solných jezerech i horských říčkách, putování po dlažkách i vysokohorských poloninách a navzdory osudu a počasí i zdolání Hoverly.

Trasa

17. červenec - 26. červenec 2005
(ČR) Mělník - Praha - Brno (Slovensko) Bratislava - Košice - Michalovce - (Ukrajina) Užhorod - Chust - Solotvina - Rachiv - Jasiňa - Hoverla - Luhy - Chust - Užhorod - (Slovensko) Michalovce - Košice - (ČR)