CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Londýn

Londýn (1.)

Víkend v Londýně vznikl jen jako přestupový podzimní bonus k cestě do Maroka, Portugalska a Španělska (viz cestopis). Žádný objev tady nečekejte. Prostě to tu je. Jeden let do Londýna Easyjetem vyjde na 800 Kč i s poplatky, když si koupíte letenky nějaký měsíc předem. My pak pokračovali do Marrakeshe.

29. září 2006: Praha – Stanstead – Londýn

Odlétali jsme ráno a krom toho, že to bylo bez gumový housky, jsem jiný rozdíl proti klasickým aerolinkám nezaznamenal. Po ani ne dvou hodinkách se pod námi zjevila temná zeleň a klasické anglické usedlosti. Z éra jsme vyhupsli do letištního vlaku, který nás odvezl k frontě na vstup do stísněného bývalého ostrovního impéria.

Ze Stansteadu je to asi 50 kilometrů do centra a autobusy jezdí přímo na Victoria Coach Station za pár anglických fifníku (jednosměrná jízdenka s Terravision za 8 liber). V okamžiku, kdy jsme vyrazili ven hledat náš autobus, začalo samozřejmě pršet. Na bus jsme si hodinku počkali, a pak projeli půlkou města až na Buckingham Road.

Tož Londýn, asi ho není třeba moc popisovat. Namířili jsme si to nejdřív pěšo přímo k našemu objednanému hostelu v jižním Kensingtonu. Zas tak blízko to úplně nebylo, ale aspoň si člověk prohlédl tradiční čtvrtě. V podstatě celou cestu mírně poprchávalo, takže očekávaný londýnský dojem vyšel na 100 %. Naš cíl nedaleko stanice metra se ukázal jako docela turistická základna - hostely a internetové kavárny (2 hodiny za libru) na každém rohu. Vedlejší ulice se táhly do daleka obklopené řadovými třípatrovými bílými domy podobnými si jako vejce vejci.

V něčem podobném byl i náš Olave house stojící hned vedle egyptského velvyslanectví. Zarezervoval jsem ho na internetu přes hostelworld.com za 10 liber postel v 6-lůžkovém pokoji se snídaní (přes internet se platí 10 % ceny + poplatek 2 libry). Široký výběr hotelů v Londýně i s recenzemi a fotografiemi dalších turistů naleznete i na portálu HolidayCheck.cz. Zvenku hostel vypadal ještě solidně, doplatili jsme zbylých 90 % ceny a vyfásli klíče od nocleháry v nejvyšším patře. Tam na nás čekalo pár hejhulů a štiplavý kouř marjány. Celkem v pokoji bylo 6 postelí a přibližně tak 2 záchody a jedna sprcha byla na půlku hotelu. Úplně narváno naštěstí nebylo. Prohodili jsme pár frází se spolubydlícíma a vypadli z doupěte do víru velkoměsta.

Dnešní plán byl klasickou kýčovinou za nejznámějšími londýnskými baráky. V podstatě za rohem jsme měli Hydepark s drzými veverkami. První půlhodinku jsme strávili na veřejných záchodcích, protože už pršelo fakt dost (ač jsou zadarmo, tak kupodivu čisté, stejně jako všude v Londýně). Prokorzovali jsme zelenou oázu směrem k centru. Občas se mezi stromy najde nějaké umění, i když třeba betonová koryta vydávat za Dianin Memorial... ehm.

Ne, žádný rozkecávání, asi takhle – na konci parku procházíme pod nějakými vítěznými oblouky (Wellingtonův), další zelený park, kde vedle stezek pro cyklisty je i stezka pro koně, která končí u Buckinghamského paláce s jeho červenými příslušníky s dlouhými kožešinovými klóbrci. Předtím Památník královny Victorie obklopený turistickými povaleči. Dalším parkem Svatého Jamese s jezerem a havětí procházíme skrz plac na producující se královskou jízdu až k Whitehallu. To je mimojiné hlavní ulice, kde najdeme Vládu a malou zatarasenou uličku Downing Street.

Zas další památníky a míjíme Parlament s Bigbenem (ta věž s hodinami). Přes Westminsterský most jsme zaskočili pod Londýnské oko (ruské kolo postavené u příležitosti milénia, kde můžete dát 15 liber za 20 minutovou jízdu s výhledem do mlhy, tmy či obého). Mezitím se už setmělo, tak děláme tradiční záběry osvětleného Parlamentu za řekou. Otáčíme to na Victoria Street kolem Westminsterského opatství a Westminsterské katedrály. Tady už je docela mrvo, což je podobný stav i u našich nohou. A to by bylo pro dnešek tak asi všechno (mimochodem mapka s nejhlavnějšími zastávkami a panoramatickými fotkami z těch míst je na www.the-london-map.co.uk). Po hodince jsme v našem hotýlku, kde si dávám kupodivu horkou sprchu a nos je oblažen další dávkou při vstupu do vyuzeného pokoje. Aspoň se dobře usínalo.

Výdaje: 19 L (800 Kč)
Ubytování: 10 L/postel (Olave house, Londýn)
Jídlo: - (zásoby z kauflandu)
Doprava: 8 L (autobus Stanstead-Victoria 8 L)
Ostatní: 1 L (poplatek za platbu kartou při rezervaci hotelu)