CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Velikonoční ostrov

Velikonoční ostrov

- 1 -   Hlavní vesnice Hanga Roa
- 2 -   Západní pobřeží
- 3 -   Volcanu Rano Kau, Orongo a Vinapu
- 4 -   Pláž Anakena
- 5 -   Sochařská dílna na Rano Raraku
- 6 -   Výstup na Teravaka a odlet


Týden na Velikonočním ostrově je pokračováním patagonského měsíčního trmácení. Brát to ale jako samostatnou cestu vyzní finančně hned líp, protože takhle týden na ostrově na konci světa vyšel na 18 tisíc (s letenkou ze Santiaga) a měsíc v Patagonii na 42 tisíc (s letenkou z Prahy). Kdežto dát za zimní cestu 60 tisíc by znělo už blbě. Navíc je to jiný kontinent, tak by se to nehodilo do škatulek.

Cesta byla vlastně „jen“ cestou útěchy poté, když se, dle očekávání, nepodařilo dostat v Ushuaie na plavbu do Antarktidy. Původně se sice počítalo pokračovat v jihoamerickém bloumání kolem Puerto Montt nebo v podhůří Aconcaqui, ale číhalo se i na levné letenky na Velikonoční ostrov. Přeci jen, to je sen.

Číhalo se ale docela marně. Ono není nejideálnější si na to vzpomenout 3 týdny předem, když to bylo prý v sezoně (teď, když to píšu v červnu, letů je tam dost i s odletem pozítří). Na Velikonoční ostrov létá prakticky jen jediná aerolinka – chilská LAN ze Santiaga. I ta praktikuje rasistické ceny, takže pro cizince je ještě dražší. Ale nějak na jejich webu v chilské verzi ve španělštině by se možná dalo proklikat k lepší ceně.

Na spekulace jsem se pak vykašlal, a když už nikdy asi blíže Velikonočnímu ostrovu nebudu a přímo do Santiaga musím tak jako tak, rezervuju letenku za 12,5 tisíce přes Pelikána na 3 dny (co tam taky dělat více – vždyť jde o pár soch a pustý ostrov…). Jenže když došlo na placení, rezervace už nebyla platná. O týden později se přes web LANu podařilo téměř koupit let za 300 euro. Ani tady to ale neprošlo a let zmizel. Na doufání, že na chilském území se nějaký lastminutek najde, už nebyl prostor ani časová volnost.

Před odjezdem do pustin v Torres jsem zalezl do kanceláře LANu, ze které jsem si nadšeně odnášel letenku na ideální termín s týdenním pobytem na ostrově za 440 euro. Mezitím jsem o něm přečetl pár řádek, které ukázaly, že tři dny by bylo směšně málo a týden je tak akorát na základní okuk.

Ubytování na ostrově jsem mylně předpokládal taky dost předražené. Tábořit se tu už roky nesmí, tak jsem vzal za vděk snad jediným kempem Mihinoa, když už vleču stan a jsem sám, čímž cena za noc padne na 4500 chilských pesos (8 dolarů, dormy byly od 15 dolarů) a poslal na webu rezervaci s tím, že mě vyzvednou na letišti.