CESTOVÁNÍ

TravelInfo


   

Miras.cz - Cestování - Senegal

Čedokář v SENEGALu II. (Safari & trek)

Čt 1.12.22 Rezervace Bandia

U safari to moc nevadí, tam se stejně po svých člověk nevydá. Tak vyrážíme na půldenní akci do nedaleké rezervace Bandia terénním náklaďáčkem. Je to jedno z mála míst, kde žijí ještě antilopy Derbyho. Na rozdíl od jihoafrických plání je to tu pořádně zarostlé keřisky, tak viditelnost není z největších. Sloni a hroši na vybagrování tu evidentně chybí. Ale očko potěšily i zebry a žirafy, i když nějaké trpasličí. Plus další divoký dobytek, ptactvo a občas to rozčíslé statným baobabem. Válející se krokouši a hyeny spíš už byli součástí recepčního zookoutku. Ono to není největší, ale za ty prachy dobrý. Ani jsem nevěděl, že v Senegalu uvidím takové zvěře.

Senegal

Senegal
Safari v rezervaci Bahdia

Senegal

Senegal
Zíbry

Senegal

Senegal
Žirafstvo

Senegal

Senegal
Bahdia

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Bahdia

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Pá 2.12.22 Ngaparou

Vyrážím zas do La Somony pozorovat africký klokot a pokračovat podél moře do vedlejších vesnic. Ženské jsou vyfešákovány v barevných kostýmcích, i když jen sbírají odpadky. Chlapi se trmácí na plíži s vytahováním dlouhých barevných loďek se skromnými rybářskými úlovky. Pláže jinak jsou úplně prázdné, ani nejsou zavalené bordelem a pobřežní vilky a občas i hotýlek nahodí prázdninovou atmosféru. Po večeři je po dalším zápase MS světa ve fotbale, které tu hrotí trochu víc, když se na něj domácí dostali, nějaký hotelový turnaj v pokeru, tak se taky trochu zasocializuju.

So 3.12.22 Atlantic Trail

Na druhou stranu od hotelu je pustěji. Za ústím řeky je ještě pár surfařských restauraček a pak už jen písečná návěj oddělující moře od lagun. Přeplouvám za pár CFA franků na druhou stranu a jdu po pobřeží. Nakonec z toho bylo přes 30 kilometrů, což jsem vznešeně nazval Atlantic trailem, což stačilo na lajkový rekord instadeníku. Nejdřív kilometry liduprázdnou pláží, za kterou se krčí vesnice Guereo. Ta už z té prázdninové atmosféry La Somony nemá vůbec nic. Ulice hliněné bez kousku zeleně, plno bordelu, koryto říčky je regulérní smeťák, místo kostelu mešita. Ale zas to tu žije jinak, děti se prohání na koních po pláži nebo myjí kdoví k čemu kozu. Radši dál za lepším.

Za městem je rezervace Popenguine, hned od moře se tyčí vysoký útes a za ním zvlněná krajina. Pod útesem hrajícím všemi barvami jsou další menší krásné pláže, kterými s občas namočenou nožkou prostoupím k vesnici Thioupam, která je zas něco úplně jiného – restaurace, hotely, kostely a vily. Už to chtělo najít cílovou otočku, protože mám dost a ještě se to bude muset ujít celé zpátky a aspoň něco jinou cestou. Tak u Sošné skály otočka a trochu do vnitrozemí, kolem jezera a pokusit se najít jednu z cest, o kterých se zmiňují mapy.cz. Tam je to vedené i pro auta, ale i ta jediná téměř neznatelná pěšinka byl úspěch.

Senegal

Senegal
Atlantic Trail

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Vesnice Guereo

Senegal

Senegal
Bahdia

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
..

Senegal

Senegal
Cape de Naze

Senegal

Senegal
..

Stoupám na vrchol Cape de Naze, který je rozvrtán kromě eroze i vojenskými bunkry. Výhledy krásné, občas baobab, ale spíš prodírání křovinami. Docela jsem si oddychl zpět v hlíně a špíně Guerea. Po cestách soumrakem k naší laguně. Pokus odehnat přiběhnuvšího psa klackem vzal jen jako hru, ale tak lepší, že se zakousl do klacku než do lýtka. Tak jdeme takhle za „ručičku“ nějaký kilometr. Po soumraku přeplouvám na druhou stranu a padnu k baru.